Chutná mikrozeleninka dopestovaná doma

Nechajte sa inšpirovať pestovateľskými skúsenosťami a odporúčaniami inštruktora Mareka:

Máte radi čerstvú zeleninu a zároveň chcete vedieť, čo konzumujete?
Mikrozelenina chutí výborne! Kto by nemal rád jemne výraznú chuť reďkovky, rukoly, či lahodného hrášku.

Mikrozelenina je bohatým zdrojom vitamínov, aminokyselín, enzýmov, minerálnych látok a stopových prvkov. Časť má tiež vynikajúce detoxikačné účinky, posilňuje imunitu a pozitívne pôsobí aj na trávenie.

Počas hľadania informácií a pomôcok na pestovanie som objavil stránku growie.sk. V ich ponuke ma zaujala pestovateľská sada Heimgart Microgreens Starter Kit. Rozhodol som sa ju vyskúšať a podeliť sa o moje skúsenosti.

Štartovacia sada bola veľmi pekne zabalená. Spracovanie je kvalitné, rovnako i použitie materiálov, z ktorých je vyrobená. Nakličovacia nádoba je z hrubého porcelánu a prekvapí vyššou váhou, pôsobí dekoratívne a prémiovo. Veľmi oceňujem jej minimalistický dizajn. Biela farba to celé podtrhuje. Vložka kvalitou nezaostáva, je z leštenej nerezovej ocele. V balení (starter kit) sú dve náplne, obsahujú žeruchu a rukolu. V rámci každej náplne je jeden papierový príklop, ktorý sa používa v prvých dňoch, kedy sa pestuje vo fáze tmy. Semienka sú na kompostovateľnej náplni už poukladané, nie je potrebná žiadna ďalšia manipulácia. Priložený je aj jednoduchý grafický návod. Potrebné je naplniť misku vlažnou vodou až po rysku. Dve náplne umiestniť na nerezovú vložku vedľa seba a zakryť príklopom len na prvé dni. Počas pestovania som pravidelne (2x denne) menil vodu za čerstvú a zároveň som mikrozeleninu premýval pod jemne tečúcou vlažnou vodou. Odkrytú mikrozeleninu neodporúčam pestovať na priamom slnku. Môžete ju pestovať na parapetnej doske so smerovaním okna na sever. Pri minimálnej starostlivosti sa môžete aj vy tešiť z vlastnej vypestovanej čerstvej a chutnej úrody, a to už za niekoľko dní. Keďže je mikrozelenina zapustená (korienky) v podložke, je potrebné ju odstrihnúť. Odporúčam to tesne pred konzumáciou, aby si zachovala maximálnu čestvosť. Vypestovanú mikrozeleninu môžete niekoľko dní skladovať v chladničke. Pred uskladnením v chladničke ju neodporúčam umývať. Až tesne pred konzumáciou ju krátko prepláchnite pod tečúcou vodou. Nakoľko sa nepoužíva žiadna zemina, preplachovanie je veľmi rýchle. Mikrozelenina sa výborne hodí k rôznym jedlám, ale aj na čerstvý chlieb, na ktorom je natreté napríklad roztlačené zrelé avokádo s olivovým olejom a pár kvapkami citróna.

Sadu Heimgart Microgreens Starter Kit určite vrelo odporúčam a verím, že ak sa rozhodnete pre pestovanie, bude vás tešiť minimálne tak, ako teší mňa.

Text: Marek Suchý
Foto: Marek Suchý